• Michał Czerwiński

XVI Międzynarodowa Konferencja Innowacyjne Rozwiązania Geoprzestrzenne - relacja

Globema - konferencja 2014XVI Międzynarodowa Konferencja Innowacyjne Rozwiązania Geoprzestrzenne zorganizowana przez zespół Globemy cieszyła się dużym powodzeniem. Wśród ponad 160 uczestników konferencji znaleźli się m.in. przedstawiciele branż ciepłowniczych, telekomunikacyjnych oraz producentów energii. Wśród zagranicznych gości pojawili się przedstawiciele GE Energy, Google, ViryaNet oraz NL.

Konferencja odbyła się w dniach 9-10 września 2014 r. nad Zalewem Sulejowskim, w Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjnym Molo w Smardzewicach niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Głównym tematem spotkania były zagadnienia związane z wykorzystaniem rozwiązań geoprzestrzennych w branżach powiązanych z zarządzaniem infrastrukturą sieciową. Konferencję podzielono na działy tematyczne: energetyka, telekomunikacja oraz wspólny dział obejmujący zagadnienia z dziedziny przesyłu ciepła, gazu, ropy oraz wody. Wśród rozwiązań geoprzestrzennych dla tych branż można wyróżnić: projektowanie i paszportyzacja sieci telekomunikacyjnych, systemy Smart Grid (inteligentne sieci energetyczne), zarządzanie pracami i pracownikami w terenie, implementacja i integracja narzędzi Google dla biznesu oraz ewidencja i zarządzanie majątkiem sieciowym.

Równolegle do konferencji działała wystawa, na której prezentowano rozwiązania przygotowane przez Globemę i jej partnerów. Na wystawie przedstawiono oprogramowanie umożliwiające ewidencjonowanie i zarządzanie sieciami przesyłowymi – wizualizację sieci wraz z jej elementami, prezentację w przestrzeni (na mapach również Googla i OSM oraz ortofotomapach i fotomapach), a także zapewniające odpowiednie zarządzanie pracownikami w terenie. Zaprezentowano także rozwiązania dla telekomunikacji – możliwość budowania sieci wraz z odpowiednimi przyłączeniami do indywidualnego odbiorcy, co zapewnia precyzyjną lokalizację problemu w razie awarii, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na skuteczność i szybkość działania serwisu. Globema wraz z Googlem stworzyła także aplikację przeglądarkową, która umożliwia analizy sieciowe na interfejsie Google Maps Engine, analizę gęstości występowania zjawisk, czy optymalną lokalizację nowych usług względem wybranych zjawisk. Nowe rozwiązania mogą ułatwić również pracę serwisantów w terenie, gdyż aplikację można wykorzystać na tabletach i smartfonach w środowisku Android. Aplikacja pozwala na lokalizację konkretnych elementów infrastruktury na rozwiązaniach Google Street View, może pobierać dane z „chmury” o obiekcie, wyświetlać dane o zgłoszonej awarii czy obliczać optymalną trasę przejazdu po poszczególnych zgłoszeniach.

Globema - konferencja 2014W czasie sesji plenarnej prezentowano zmiany w oprogramowaniu Smallworld wraz z najnowszą wersją Smallworld 5 do planowania i zarządzania systemami energetycznymi, gazowymi, wodociągowymi i telekomunikacyjnymi. Przedstawiono także najnowszą wersję FFA, umożliwiającej zarządzanie pracownikami, wyszukiwanie wolnych pracowników, śledzenie ich lokalizacji, zgłaszanie im zadań i planowanie skuteczniejszego, zatem redukującego koszty, działania pracowników w terenie. Google natomiast pokazało swój produkt do wizualizacji danych na mapach - Google Enterprice GEO. Tematem następnej prezentacji był zintegrowany system zarządzania i obsługi majątku oświetleniowego w Energa Oświetlenie – SEZAM. O praktycznych korzyściach dla operatorów sieci z integracji obsługi nieruchomości i obsługi przesyłu z systemami paszportyzacji (inwentaryzacji) sieci opowiadał przedstawiciel Globemy, pan Tomasz Gulczyński. Warto odnotować, ze wśród korzyści znalazły się aspekty finansowe oraz znaczne ułatwienie pracy, np. poprzez przypisanie do poszczególnych działek odpowiedniej dokumentacji, niezbędnej dla wszystkich spraw związanych ze służebnością przesyłu. Generalnie z przeprowadzonych wywiadów wynika, że umieszczanie dokumentacji nawet w „chmurze” czy w postaci elektronicznej w pamięci urządzenia przenośnego znacznie ułatwia pracę serwisantom w terenie. Ostatnim tematem poruszanym w czasie sesji plenarnej 9 września była energetyka obywatelska i problematyka wykorzystania i produkcji energii z OZE przez prywatnych inwestorów. Wykład poprowadził pan profesor Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Równolegle przeprowadzono również warsztaty i prezentacje oprogramowania na żywo. Przedstawiciele Globemy pokazali następujące oprogramowanie:

  • Mobile Data Collector Suite – aplikacja mobilna do inwentaryzacji i oględzin sieci w terenie dla energetyki i gazownictwa,
  • Narzędzia GIS do zarządzania nieruchomościami i służebnością przesyłu,
  • 4RES – aplikacja do prognozowania i zarządzania produkcją energii ze źródeł rozproszonych (odnawialne źródła energii),
  • Smallworld Networ Inventory wraz z dodatkowymi modułami do zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi,

Drugiego dnia konferencji dyskusje i prezentacje odbywały się w trzech panelach branżowych: energetyka, telekomunikacja oraz połączone ciepło, gaz, ropa, woda.

Globema - konferencja 2014W panelu tyczącym się energetyki poruszano problem optymalizacji wykorzystania sieci za pomocą obliczeń w ELGrid i przedstawiono doświadczenia z pilotażu na Helu. Badano na przykład zużycie prądu, zapotrzebowanie na energię czy wartości napięcia. Skupiono się również na metodach prognozowania i planowania produkcji energii przez odnawialne źródła energii. Zaprezentowano również zarządzenie dystrybucja energii za pomocą GE PowerOn Advantage.

W panelu telekomunikacyjnym zaprezentowano wykorzystanie narzędzi Smallworld Networ Inventory dla sieci FTTH, pokazano na czym polega wsparcie sprzedaży usług B2B z wykorzystaniem danych z systemów paszportyzacji sieci oraz przedstawiono system paszportyzacji oparty na SNI w projektach regionalnych sieci szerokopasmowych na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego.

Globema - konferencja 2014W panelu ciepło, gaz, ropa, woda prezentowano rozwiązania dla wsparcia procesów biznesowych w sieciowych przedsiębiorstwach użyteczności publicznej (wykorzystanie FFA i standaryzacja jego wdrożenia), przedstawiono możliwości porządkowania dokumentacji sieci alarmowej w systemie GIS do inwentaryzacji infrastruktury ciepłowniczej (firma Doraterm) i poruszono problem wykorzystania „chmury” Googla do prezentacji danych branżowych na przykładzie Miejskich Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej z Białegostoku i Rzeszowa.

W kolejnej sesji prezentowano aspekty dotyczące rozwiązywania problemów wydajnościowych dużej instalacji zbudowanej w Smallworld, poruszono temat wymiany danych geoprzestrzennych opartych o standardy GML i CIM, przedstawiono również goemarketing na Google Maps zintegrowany z CRM. Następnie zaprezentowano efektywne przetwarzanie dużych zbiorów danych geoprzestrzennych na przykładzie rejonizacji punktów dostępowych. O tym problemie opowiedzieli przedstawiciele Orange Polska, DataWise oraz Globemy. Dwa ostatnie tematy w sesji tyczyły się automatyzacji zbierania danych w terenie i oględzin sieci z wykorzystaniem aplikacji mobilnych oraz kompleksowego wsparcia systemu paszportyzacji dla obsługi awarii. W części warsztatowej zaprezentowano następujące oprogramowanie:

  • FFA v12 wraz z Performance Management Framework – wraz przykładowym użyciem w branżach sieciowych i telekomunikacyjnych,
  • PowerOn Advantage do zarządzania dystrybucją energii,
  • FME i kwestia automatyzacji transferu danych do systemów GIS i WFM,
  • GeoGrid – wizualizacja danych sieciowych na mapach Google,
  • CATV-Design do projektowania sieci HFC

Konferencja cechowała się wysokim poziomem merytorycznym, a wymiana doświadczeń między przedstawicielami branż energetycznych, ciepłowniczych, telekomunikacyjnych powinna przełożyć się na wzrost jakości usług dla zwykłego odbiorcy.

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser