IV Forum BioGIS - znamy więcej szczegółów

W dniach 4 - 5 listopada 2015 r. na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu odbędzie się IV Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w Badaniach Różnorodności Biologicznej, w tym roku pod hasłem „Narzędzia analityczne i dane przestrzenne w Ocenach Oddziaływania na Środowisko”.

Ustawa właściwa dla OOS określa zakres, w jakim należy opracować prognozę oddziaływania inwestycji na środowisko lecz nie precyzuje jak dokładnie ma być ona wykonana, jakiego zasobu danych przestrzennych należy użyć oraz jakimi metodami i kryteriami posłużyć się przy opracowywaniu kolejnych etapów raportu. Głównym założeniem konferencji będzie zatem prezentacja aktualnych trendów wykorzystujących środowisko GIS i dane przestrzenne w OOS. Organizatorzy zapraszają do podjęcia dyskusji na temat określenia wytycznych ujednolicających i definiujących zasady prowadzonych analiz przestrzennych i budowy banku danych przestrzennych dla raportów OOS.

Tematyka IV Forum skupiona będzie wokół zagadnień:

  • stan prawny w zakresie pozyskiwania i użycia danych przestrzennych w OOS, prawny zakres składowych raportów OOS;
  • stan aktualny w zakresie wykorzystania (lub braku) danych przestrzennych i analiz GIS w opracowywaniu strategicznych OOS;
  • stan aktualny w zakresie wykorzystania (lub braku) danych przestrzennych i analiz GIS w opracowywaniu OOS dla inwestycji liniowych i powierzchniowych (OZE, komunikacja, przemysł, rolnictwo, leśnictwo, inwestycje wodne);
  • ustawa krajobrazowa i OOS, a zakres i standard danych przestrzennych w identyfikacji i waloryzacji krajobrazów;
  • źródła i metody pozyskiwania danych na potrzeby OOS;
  • narzędzia GIS w analizach przestrzennych na potrzeby OOS (m. in. waloryzacja przyrodnicza, ocena stopnia kolizji, kompensacja przyrodnicza);
  • próby standaryzacji danych dla OOS;

Organizatorami konferencji są: Wydział Biologii UAM, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Esri Polska i MGGP Aero (partner technologiczny), Wsparcia medialnego udzielają: kwartalnik Arcana GIS oraz portale internetowe: geoforum.pl, gisplay.pl i edroga.pl. W ramach IV Forum przewidziano sesje naukowe i posterowe oraz warsztaty pn. „Potencjał Lotniczego Skaningu Laserowego (ALS) i zobrazowań hiperspektralnych w pozyskiwaniu informacji dla OOS”.

W drugim dniu Forum przewidziano warsztaty informatyczne skupione wokół dwóch zagadnień na dwóch poziomach zaawansowania:

1. Modelowanie 3D potencjalnych lokalizacji farm wiatrowych z wykorzystaniem danych LiDAR oraz narzędzi geoprzetwarzania (GIS). Grupa początkująca (4 godz.) i średnio zaawansowana (4 godz.)

2. Podstawy analizy danych hiperspektralnych (wskaźniki roślinności) – detekcja gatunków roślin i zbiorowisk roślinnych w parkach narodowych. Grupa początkująca (4 godz.) i średnio zaawansowana (4 godz.)

Osoby zainteresowane wygłoszeniem referatów lub zaprezentowaniem posteru proszone są o przesyłanie streszczeń (elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) do 30 września 2015 r.

Szczegółowe informacje oraz rejestracja na konferencję i warsztaty znajdują się pod adresem: http://www.biol2.amu.edu.pl/biogis

Szczegóły także w Komunikacie nr II

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser