Podsumowanie konferencji GIS w rolnictwie

W dniach 25 - 27 listopada 2015 r., w Starachowicach odbyła się ogólnopolska a zarazem pierwsza tego typu konferencja pt. GIS w rolnictwie. Jej celem było zapoczątkowanie dyskusji n.t. wykorzystania danych przestrzennych w rolnictwie oraz zaprezentowanie danych przestrzennych opracowywanych w poszczególnych instytucjach w ramach ich zadań statutowych.

Tematem konferencji były także kwestie wdrożenia postulatów dyrektywy INSPIRE, opracowania bazy danych Zintegrowanego Systemu Informacji i Nieruchomościach [ZSIN], a także prezentacja nowych narzędzi systemu informacji geograficznej służące do przetwarzania danych.

Pomysł organizacji spotkania zrodził się z potrzeby usystematyzowania wiedzy n.t. ogromnej liczby danych geoprzestrzennych, które są pozyskiwane z różnych instytucji a gromadzone są, przetwarzane i wykorzystywane przez Departament Baz Referencyjnych ARiMR. Blisko 160 uczestników, reprezentujących instytucje publiczne, jednostki badawczo-rozwojowe, firmy komercyjne z branży GIS/IT spotkało się po raz pierwszy z przedstawicielami instytucji publicznych wykorzystujących dane przestrzenne.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele wiodących instytucji branżowych w tym: Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Główny Urząd Statystyczny, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Państwowego Instytutu Geologicznego, Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Geodezji i Kartografii, Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Wrocławski Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji, Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej) a także przedsiębiorcy i wykonawcy (Intergraph Polska MGGP, MGGP Aero, OPGK Rzeszów, WPG, GEOMAR, Asseco, INTERTIM, KWANT, Hewlett-Packard Polska i wielu innych).

Konferencję otworzył Robert Pośnik, Dyrektor Departamentu Baz Referencyjnych ARiMR. Wygłosił referat n.t. Integracji danych GIS na potrzeby rozwoju obszarów wiejskich, w którym przedstawił m.in. zakres danych gromadzonych, przetwarzanych i wykorzystywanych danych przestrzennych.

Lidia Danielska z Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, przedstawiła współpracę Służby Geodezyjnej i Kartograficznej z ARiMR w zakresie zasilania systemu LPIS aktualnymi danymi gromadzonymi w bazach danych ewidencji gruntów i budynków. Sylwia Kołodziejczyk oraz Szymon Rymsza - przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, omówili przykłady współpracy i interoperacyjności, stan zaawansowania prac oraz plany na przyszłość w zakresie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. Zintegrowany System Informacji o Rolniczej Przestrzeni Produkcyjnej omówił Jan Jadczyszyn z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Wojciech Łoniewski z Głównego Urzędu Statystycznego zaprezentował Portal Geostatystyczny jako źródło danych statystycznych o rolnictwie. Agnieszka Gruchała, przedstawicielka Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, omówiła Geoportal /UMM w zakresie interoperacyjności danych i usług danych przestrzennych. O wykorzystywanym zakresie danych geoprzestrzennych omówili Emilia Wiśniewska, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Łukasz Łach przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tomasz Milewski, reprezentujący Główny Urząd Statystyczny przedstawił wykorzystywanie technik satelitarnych i metod GIS do prognozowania wyników produkcji roślinnej. Zbigniew Bochenek, Martyna Gatkowska z Instytutu Geodezji i Kartografii omówili doświadczenia Centrum Teledetekcji IGiK w zastosowaniu danych satelitarnych dla rolnictwa, w tym rolnictwa precyzyjnego.

W pierwszym dniu konferencji Wojewódzkim Inspektorom Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego szczególnie zaangażowanym w prace na rzecz rozwoju rolnictwa, Zastępca Prezesa ARiMR, Zbigniew Banaszkiewicz wręczył honorowe odznaki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Otrzymali je: Danuta Paluch - WINGIK Województwa Małopolskiego, Aneta Konieczna - WINGIK Województwa Mazowieckiego, Bogusław Baran - WINGIK Województwa Podkarpackiego, Mariana Brożyna, - WINGIK Województwa Podlaskiego, Romuald Nowak - WINGIK Województwa Pomorskiego, Andrzej Reczyński - WINGIK Województwa Świętokrzyskiego, Lidia Danielska - WINGIK Województwa Wielkopolskiego, Agnieszka Majewska - WINGIK Województwa Zachodniopomorskiego.

Podczas konferencji zorganizowano konkurs n.t. znajomości metod udostępniania danych przestrzennych w Internecie. Nagrodę w postaci drona ufundował Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji. Zwycięzcą głównej nagrody pierwszej edycji konferencji GIS w rolnictwie został Krzysztof Mikusiński, naczelnik Wydziału GIS w lubuskim OR ARiMR. Konferencji towarzyszyła prezentacja najnowszych rozwiązań technologicznych w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i publikowania danych przestrzennych.

Prezentacje z konferencji udostępnione zostały na stronie ARIMR

Źródło: ARIMR

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser