Relacja z Sesji Geomatyki Górniczej Szkoły Eksploatacji Podziemnej 2016

Artur Dyczko z IGSMiE otwiera Sesję Geomatyki Górniczej (fot. Wojciech Dyrda)W dniach 22-26 lutego br. w Krakowie odbyła się największa w Polsce konferencja górnicza – XXV Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Czwartego dnia tej konferencji, odbyła się VII edycja sesji ”Geomatyka Górnicza”, którą poświęcono szeroko pojętym aspektom zinformatyzowanego pozyskiwania i przetwarzania danych przestrzennych w górnictwie podziemnym.

25 lecie Szkoły Eksploatacji stało się okazją do dokonania pewnych podsumowań również dla sesji Geomatyki Górniczej. Sesja ta już po raz siódmy była współorganizowana przez Komisję Geomatyki Górniczej PTIP AGH. Pierwsza odbyła w 2010 roku. W ciągu 6 lat wygłoszono na niej 101 referatów. Wydano dwie monografie „Geomatyka Górnicza – praktyczne zastosowania” w 2011 i 2013 roku. Wiele artykułów zostało opublikowanych w czasopiśmie „Wiadomości Górnicze”. Warto wspomnieć, że przez pierwsze 3 lata sesja nie posiadała sponsora. Od 2013 roku w sponsoring sesji aktywnie włączyła się firma Bentley Systems, a w 2016 roku dołączył drugi sponsor - firma SHH sp. z oo z Wrocławia.

Podobnie jak w poprzednich latach Sesję Geomatyki Górniczej otworzył Artur Dyczko (na zdjęciu powyżej), a poprowadził Artur Krawczyk z AGH, który w drugiej części otrzymał wsparcie w prowadzeniu sesji w postaci drugiej osoby prowadzącej Chris Reardon z firmy Deswik (na zdjęciu poniżej). Wykład wprowadzający Artur Krawczyka w tematykę sesji dotyczył nowych trendów w „informatyce górniczej” na świecie, które w skrócie można określić jako: redystrybucję funkcjonalności oprogramowania górniczego oraz drugi trend - uniezależnienie się zasobu danych geologicznych od dostawcy oprogramowania górniczego.

(fot. Wojciech Dyrda)

W tym roku sesja składała się z dwóch części, w których wyróżniającym się tematem wiodącym było modelowanie złoża oraz projektowanie jego eksploatacji. Bardzo ciekawe było zestawienie referatów z przemysłu z naukowymi badaniami prowadzonymi w tym zakresie. Od strony praktycznej Małgorzata Bielakowicz, z KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG Lubin przedstawiła analiza przydatności programu Studio 5D Planner do planowania i harmonogramowania produkcji w kopalniach rud miedzi. Kolejny pracownik Biura Zarządu KGHM PM. S.A. Paweł Kosydor przedstawił procedurę tworzenia modelu stropu piaskowca jako płaszczyzna referencyjna dla danych geologicznych w KGHM Polska Miedź S.A. Z drugiej strony połączone siły naukowe IGSMiE oraz AGH analizowały procesy harmonogramowania, wyniki ich prac przedstawił Wojciech Anacki z AGH, który scharakteryzował procesy harmonogramowania produkcji górniczej KGHM PM S.A. Referat na temat gromadzenia danych z otworów geologicznych złoża pojawił się również z górnictwa węglowego, duet Jan Kubanek z Asseco Poland S.A. oraz Anna Oleś z Kompanii Węglowej S.A., oddziału KWK "Marcel" zaprezentował efekty wykorzystania najnowszych technologii informatycznych w zakresie ewidencji i obsługi danych geologicznych. Pod koniec pierwszej części sesji Andrzej Gądek z firmy ABB przedstawił referat na temat modelowania pokładów i wyrobisk ścianowych w programie ABB MineScape.

Drugim dominującym tematem tegorocznej sesji była teledetekcja, a konkretnie fotogrametria i termografia. Marek Sołowczuk z firmy SHH przedstawił możliwości wykorzystania fotogrametrii cyfrowej w górnictwie. Poza spodziewanym przykładem zastosowania fotogrametrii do obliczania objętości zwałów i wyrobisk odkrywkowych zaprezentował również wyniki doświadczeń w wykorzystaniu fotogrametrii cyfrowej w wyrobiskach podziemnych. Dalszą częścią tego tematu była prezentacja Drona przez Pawła Ćwiąkałę z AGH, który potwierdził możliwości uzyskiwania dokładności pomiaru objętości zwałów, których dokładności mieszczą się w granicach błędu określonego przez obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. Trzecim referatem tego wątku był referat Pauliny Lewińskiej, która wykorzystała skaning laserowy i termowizję do obserwacji zwałowiska odpadów pogórniczych kopalni Bogdanka. Istnieje obawa, że zwałowisko to może ulec samozapalaniu. Wykonane badania potwierdziły brak zagrożenia termicznego hałdy. Natomiast Artur Dyczko z IGSMiE w Krakowie prezentując wyniki raportu środowiskowego wykonanego dla LW Bogdanka w zakresie wpływu eksploatacji na stosunki wodne z wykorzystaniem numerycznego modelu terenu, a Tomasz Stoch z AGH uzupełnił ten temat referatem omawiającymi prognozę deformacji terenu górniczego w horyzoncie czasowym obowiązywania koncesji na wydobycie złóż węgla.

W ramach pierwszej części sesji należy odnotować dwie prezentacje referatowe członków Studenckiego Koła Naukowego „KNGK Geoinformatyka”. Student Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Radosław Grzybek (na zdjęciu poniżej) przygotował referat pod tytułem „Wykorzystanie obrazów radarowych satelity Sentinel-1a do interferometrycznych badań zmian wysokości terenu”.

Radosław Grzybek, student Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH (fot. Wojciech Dyrda)

Studentka Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, Marta Rusek (na zdjęciu poniżej) przygotowała referat „Przegląd możliwości oprogramowania Mine Cycle do wykorzystania w górnictwie”. Warto podkreślić że obydwa referaty były efektami zrealizowanych prac inżynierskich.

Marta Rusek, studentka Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH (fot. Wojciech Dyrda)

dr inż. Artur Krawczyk

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser