Satelity dla społeczeństwa

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Marek Banaszkiewicz (fot. Ministerstwo Rozwoju)We wtorek (19 kwietnia) w siedzibie Ministerstwa Rozwoju odbyła się konferencja „Satelity dla społeczeństwa”, która dotyczyła wykorzystania usług opartych na danych satelitarnych w sektorze publicznym.

Konferencja zorganizowana została przez: Eurisy (organizacja non-profit zrzeszająca europejskie agencje kosmiczne), Ministerstwo Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Polską Agencją Kosmiczną.

Dane satelitarne są przez polskie instytucje publiczne wykorzystywane do poprawy jakości wielu usług, dotyczą najczęściej sektora transportu i logistyki, ochrony środowiska, rolnictwa i rybactwa, planowania przestrzennego oraz zarządzania kryzysowego.

- Obecnie trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez wykorzystania satelitów. Telewizja, nawigacja drogowa, prognozy pogody, dostęp do internetu w domach, telemedycyna, – to tylko niektóre usługi, które nie byłyby możliwe bez użycia technik satelitarnych. Polityka kosmiczna nie jest oderwana od rzeczywistości jak się może potocznie uważać, lecz jest obecna prawie w każdym aspekcie życia. Z satysfakcją przyjmuję fakt, że stereotypowe rozumienie „działalności kosmicznej” jako czegoś drogiego, niepraktycznego i niemającego wpływu na życie zwykłych obywateli powoli odchodzi w przeszłość - mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zapowiedziała również, że powstanie narodowa strategia kosmiczna, która będzie częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Obecnie na orbicie okołoziemskiej znajduje się ponad 1200 aktywnych satelitów, stanowiących część infrastruktury wspomagającej globalne systemy informacyjne.

Polskie władze publiczne na poziomie lokalnym, regionalnym i państwowym korzystają z usług satelitarnych w takich sektorach, jak na przykład transport, rolnictwo i ochrona środowiska. Dane satelitarne pochodzące z obserwacji Ziemi mają bardzo szerokie i praktyczne zastosowanie. Dzięki nim możliwe jest m. in. szybsze i sprawniejsze reagowanie w przypadku katastrof naturalnych, efektywniejsze korzystanie z zasobów naturalnych oraz lepszy monitoring jakości i czystości wód i powietrza, tak abyśmy zarówno my, jak i przyszłe pokolenia żyli w dobrych warunkach.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Marek Banaszkiewicz również podkreślał fakt, że techniki satelitarne podnoszą komfort życia i bezpieczeństwo każdego z nas.Przedstawiciel Komisji Europejskiej Thibaud Delourme mówił natomiast o oszczędnościach, które generuje odpowiednie wykorzystanie danych satelitarnych oraz o programie Copernicus, czyli europejskim systemie obserwacji Ziemi.

Badanie Eurisy – sektor publiczny korzysta z technik satelitarnych

W 2015 r. organizacja Eurisy, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju (a wcześniej z resortem gospodarki) przeprowadziła badanie obejmujące urzędy publiczne, które wykorzystują usługi satelitarne w praktyce, do celów cywilnych. Inicjatywa ta miała na celu poznanie, w jaki sposób władze korzystają z tych usług, jakie napotykają przeszkody i jakie czerpią korzyści.

W badaniu udział wzięło 49 jednostek sektora publicznego w Polsce. Pytania dotyczyły m.in. tego w jakim stopniu wykorzystywane są dane z zakresu nawigacji, łączności satelitarnej i obserwacji Ziemi.

Odzew badanych instytucji wskazuje na to, że dane satelitarne są w Polsce wykorzystywane w praktyce do poprawy jakości wielu usług publicznych. Zdecydowana większość jednostek (80 proc.) miało już wcześniejsze doświadczenia z usługami opartymi o techniki satelitarne. 78 proc. respondentów stosowało nawigację satelitarną, natomiast 71 proc. wykorzystywało techniki obserwacji Ziemi.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser