VII Forum BioGIS - warsztaty

VII Forum BioGIS - warsztatyW dniach 21 - 22 marca 2019 r. na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu odbędzie się VII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w Badaniach Różnorodności Biologicznej. Poza sesjami naukowymi i posterowymi, dla uczestników konferencji przygotowano cztery warsztaty.

W tym roku Forum BioGIS odbędzie się pod hasłem „Użytkownik GIS autorem własnych rozwiązań do zastosowań środowiskowych”. Organizatorami konferencji są Wydział Biologii UAM, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, Esri Polska i MGGP Aero (partner technologiczny).

W ramach VII Forum BioGIS przewidziano przeprowadzenie następujących warsztatów:

1. Tworzenie własnych narzędzi w oparciu o już istniejące komponenty - ModelBuilder środowisku ArcGIS

Oprogramowanie ArcGIS pozwala na wykorzystanie wielu narzędzi geoprzetwarzania i analiz. Zazwyczaj użycie pojedynczego narzędzia nie pozwala na rozwiązanie danego problemu i konieczne jest bardziej złożone podejście. Wbudowana w program aplikacja ModelBuilder umożliwia tworzenie łańcuchów geoprzetwarzania, które można stosować wielokrotnie, modyfikować, zapisywać i udostępniać. W trakcie warsztatów uczestnicy stworzą nowy model służący wyszukaniu optymalnej lokalizacji pod inwestycję. Model będzie następnie modyfikowany, walidowany i parametryzowany. Na koniec model zostanie przygotowany do udostępnienia. Warsztaty zostaną przeprowadzony w oprogramowaniu ArcMap, a oprócz tego przedstawiona zostanie specyfika pracy z ModelBuilder w nowej aplikacji ESRI, czyli ArcGIS Pro.

2. Wykorzystanie webowej aplikacji R3 Trees do sprawnego zarządzania i ochrony dendroflory na terenach zieleni miejskiej

Szkolenie dedykowane jest dla osób zarządzających lub pracujących jako wykonawcy terenów zieleni rozumianych nie tylko jako parki, skwery czy zieleńce, ale także jako zieleń pasów drogowych, place zabaw czy tereny rekreacyjne i sportowe wraz z wyposażeniem. Udział w warsztatach pozwala zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji R3 TREES oraz uczy sprawnego zarządzania obiektami wprowadzonymi do aplikacji i zadaniami do nich przypisanymi. Uczestnicy przekonają się także jak aplikacja jest wykorzystywana w praktyce. Po ukończeniu warsztatów uczestnik będzie swobodnie posługiwał się aplikacją R3 TREES. Nauczy się wprowadzać i usuwać obiekty w aplikacji oraz opanuje podstawy zarządzania planowanymi zadaniami pielęgnacyjnymi dla drzew i konserwatorskimi dla sprzętów zabawowych i sportowych. Po ćwiczeniach terenowych uczestnik będzie potrafił uzupełnić formularz podstawowy i formularz wizualnej oceny stanu zdrowotnego drzewa (VTA).

3. Podstawy zastosowań środowiska R w analizach geoinformacyjnych

Środowisko R od dawna wspiera analizy geoinformacyjne. Jednym z ważnych kroków w rozwoju analiz geoinformacyjnych w środowisku R było stworzenie pakietów sp (rok 2005) oraz raster (rok 2010). W ostatnim czasie pojawiły się nowe pakiety, które zmieniły i poszerzyły możliwości obróbki i analizy danych przestrzennych w R, w szczególności dotyczy to pakietu sf, następcy pakietu sp. Celem proponowanego warsztatu będzie łagodne wprowadzenie uczestników do złożonego systemu geoinformacyjnego w R. Podczas warsztatu, uczestnik nauczy się w jaki sposób rozpocząć analizy i wizualizację danych przestrzennych w R i dowie się, które pakiety mogą być w tym pomocne. Co więcej, podczas warsztatu wskazane zostaną miejsca, w których będzie można szukać pomocy w razie problemów, a także materiały, które pozwolą na dalszy, samodzielny rozwój umiejętności geoinformacyjnych w R.

4. Warsztaty Python w QGIS

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z podstawami wykorzystania języka Python w QGIS. Po krótkim omówieniu podstaw języka oraz przedstawieniu QGIS API uczestnicy napiszą prostą funkcję do kreatora wyrażeń. Znajomość Python'a nie jest wymagana, ale mile widziana. Zapoznanie się z jednym z darmowych kursów Python'a on line wystarczy, żeby uczestnik zdecydowanie bardziej skorzystał z warsztatów. Tworzenie funkcji do kreatora wyrażeń to dobra podstawa do dalszej nauki pisania własnych skryptów i wtyczek.

Szczegółowe informacje oraz rejestracja na konferencję i warsztaty, znajdują się pod adresem: https://biogis.amu.edu.pl/biogis/forum-biogis

 

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser