• Anna Mośkiewicz

Relacja z Ogólnopolskiej Konferencji Miasto aktywnie! Uwolnij rekreacyjny potencjał miasta

W dniach 23-25 kwietnia miała miejsce ogólnopolska konferencja naukowa połączona z warsztatami młodych naukowców "Miasto aktywnie! Uwolnij rekreacyjny potencjał miasta" odbywająca się na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie.

Głównym celem inicjatywy Kół Naukowych działających przy Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM było z jednej strony przybliżenie uczestnikom dobrych praktyk w zakresie wielopłaszczyznowego kreowania przestrzeni miejskich, sprzyjających rozwojowi sportowo- rekreacyjnemu, z drugiej zaś zmierzenie się z opracowaniem koncepcji uwalniającej potencjał obszaru znajdującego się w północnej części miasta Olsztyn.

Po oficjalnym otwarciu części konferencyjnej przez władze uczelniane, uczestnicy wysłuchali prelekcji zarówno reprezentantów instytucji publicznych, komercyjnych, jak również przedstawicieli ośrodków akademickich, wśród których wyróżnić należy Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Politechnikę Łódzką. Referenci w swoich wystąpieniach rozważali sposoby rekreacyjnego wykorzystania zarówno poszczególnych elementów tworzących krajobraz miejski, jak również możliwości kreowania społeczności aktywnych poprzez podejmowanie różnego rodzaju inicjatyw. Przytoczone zostały liczne przykłady, wśród których na uwagę zasługuje poszukiwanie potencjału w terenach pokopalnianych, nowoczesnych projektach biurowych, obiektach zabytkowych, parkach miejskich, zielonych dachach oraz walorach środowiska naturalnego sprzyjających rekreacyjnemu wykorzystaniu przestrzeni. Z drugiej zaś strony uwaga prelegentów skupiała się na organizowanych inicjatywach zachęcających do wspólnego spędzania wolnego czasu (Olsztyn aktywnie!, PARKing Day), a także dostępnych instrumentach umożliwiających dofinansowanie aktywności społeczności lokalnych. Interesujący referat wygłosił reprezentant firmy ESRI, który kompatybilnie z tematyką konferencji zaprezentował kierunki rozwoju narzędzi geoinformacyjnych, umożliwiających parametryzowanie oraz projektowanie przestrzeni miejskiej. ESRI CityEngine jest programem pozwalającym na wizualizację danych przestrzennych wykorzystywanych w planowaniu zmian w tkance miejskiej przy zastosowaniu rozwiązań trójwymiarowych. Więcej na temat możliwości oraz funkcji CityEngine można przeczytać w artykule Rafała Perzyna w najnowszym ArcanaGIS wiosna 2014. Po wysłuchaniu wszystkich prelekcji i oficjalnym zakończeniu części konferencyjnej, nastąpił podział na grupy warsztatowe oraz ogólne omówienie zadania, po czym organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na integracyjne ognisko.

Kolejny dzień poświęcony był realizacji zadania warsztatowego, polegającego na stworzeniu oraz przedstawieniu w formie posteru i krótkiej prezentacji multimedialnej koncepcji wykorzystania terenów rekreacyjnych znajdujących się w obrębie olsztyńskiego Zatorza. Słoneczna pogoda oraz walory lokalizacyjne Kortowa sprzyjały narodzinom wielu ciekawych pomysłów zagospodarowania wyznaczonego obszaru, umożliwiającego pełne wykorzystanie jego potencjału sportowego, turystycznego, wypoczynkowego i rekreacyjnego. Różnorodność idei można było zauważyć ostatniego dnia podczas prezentacji wyników prac warsztatowych. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ wszystkie koncepcje opracowane zostały na bardzo wysokim poziomie, jednak ostatecznie Przywrócić dawny blask okazała się bezkonkurencyjna. Grupa piąta, w której skład wchodziły Agata Kogut, Karolina Dudzik, Kasia Krukowska oraz Asia Łapińska stworzyły koncepcję opartą przede wszystkim na ożywieniu tego miejsca oraz przywróceniu do świadomości i użytkowania mieszkańców, poprzez nadanie funkcji sportowych i rekreacyjnych terenom parku Jakubowo, stadionowi leśnemu oraz stadionowi Warmia. Cenne nagrody dla autorów trzech najlepszych koncepcji ufundowali między innymi ESRI Polska, Towarzystwo Naukowe Nieruchomości, a także Uniwersytet Warmińsko- Mazurski.

DSC00964

Inicjatywę Koła Naukowego Gospodarki Nieruchomościami oraz Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej działających przy UWM z pewnością zaliczyć należy do udanych. W dobie napływu ludności do ośrodków miejskich i zwiększania intensywności zabudowy tematyka konferencji pozwoliła oderwać się na chwilę od codziennego zgiełku miasta, w celu, jak sama nazwa inicjatywy wskazywała, uwolnienia jego potencjału rekreacyjnego, sportowego i wypoczynkowego, tak istotnego dla prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka jak i całych społeczności lokalnych. Trend na prowadzenie aktywnego trybu życia zwiększa popyt na tego typu tereny, a co za tym idzie, może skrywać w sobie również znaczący potencjał ekonomiczny. Powyżej wskazane pozytywne aspekty terenów sportowo-rekreacyjnych obligują planistów do uwzględniania i kreowanie w tkance miejskiej obszarów przyjaznych ludziom, stąd też inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, umożliwiając wymianę doświadczeń i pomysłów pomiędzy reprezentantami różnych ośrodków akademickich z całej Polski.

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser