Rozmawiali o wykorzystaniu danych z programu Copernicus

Warsztaty Copernicus dla przedsiębiorców (fot. POLSA)Szanse i wyzwania związane z wykorzystywaniem danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi były tematem warsztatów zorganizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną dla polskich instytucji i przedsiębiorstw z sektora kosmicznego z przedstawicielami Komisji Europejskiej odpowiedzialnymi za program Copernicus.

Warsztaty poprowadzili Andreas Veispak, szef Wydziału Danych Kosmicznych na Potrzeby Społeczeństwa i Rozwoju Komisji Europejskiej i Agnieszka Łukaszczyk, Starszy Ekspert tego wydziału.

Copernicus to program monitorowania Ziemi realizowany przez Komisję Europejską, gromadzący i dostarczający dane pochodzące z satelitów związane z obserwacją środowiska i zjawisk naturalnych występujących na Ziemi. Dane te mogą zapewnić administracji publicznej i odbiorcom indywidualnym wiarygodne i aktualne informacje przydatne w różnych obszarach m.in. rolnictwie, rybołówstwie, ochronie środowiska czy bezpieczeństwie.

– Polski przemysł kosmiczny ma dużo do zaoferowania europejskim programom kosmicznym. Kompetencje są wysokie i tylko będą rosnąć. Polska ewidentnie jest liderem w regionie – powiedział Andreas Veispak, szef Wydziału Danych Kosmicznych na Potrzeby Społeczeństwa i Rozwoju Komisji Europejskiej. – Trzeba pamiętać, że aplikacje kosmiczne są nie tylko wykorzystywane w sektorze publicznym, ale również stanowią ważną bazę wyjściową do tworzenia produktów komercyjnych. Dane Copernicusa są darmowe i ogólnie dostępne i mogą być wykorzystywane przez różne branże: rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo, kartografię, ubezpieczenia, transport, budownictwo, bezpieczeństwo, obronność, meteorologię, wydobywanie surowców, turystykę oraz marketing czy media. Nie zapominajmy, że inwestując w aplikacje kosmiczne inwestujemy w gospodarkę i rozwój.

Podczas spotkania w Polskiej Agencji Kosmicznej, które odbyło się 11 lutego 2016 r., o swoich projektach związanych z wykorzystywaniem danych pochodzących z programu Copernicus rozmawiali przedstawiciele 20 polskich firm i instytucji takich, jak: Airbus Group Polska Sp. z o.o., Asseco Poland S.A., Astri Polska Sp. z o.o., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Creotech Instruments SA, Geosystems Polska Sp. z o. o, GMV Innovating Solutions Sp. z o.o., Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Instytut Oceanologii PAN, ITTI sp. z o.o., Krajowy Punkt Kontaktowy, MGGP S.A., Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ProGea Consulting, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, SmallGIS sp. z o.o., Stermedia sp. z o.o., Suntech S.A., Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Andreas Veispak mówił m.in. tym, że obserwowana obecnie zmiana postrzegania kosmosu jako przestrzeni dla danych satelitarnych otwiera szansę dla krajów, które nie są obecne na rynku związanym z wysyłaniem satelitów i statków kosmicznych. Podkreślał też, że obszarem o dużym potencjale rozwojowym jest obserwacja powierzchni ziemi.

– Systematycznie opracowujemy dane z satelitów Sentinel1 i Sentinel2 dostępne bezpłatnie w ramach programu Copernicus – powiedziała prof. dr hab. Katarzyna Dąbrowska-Zielińska, kierownik Centrum Teledetekcji Instytutu Geodezji i Kartografii, która wzięła udział w warsztatach. – Zbudowane na ich podstawie wskaźniki o powierzchni roślinno-glebowej pozwalają na regularne dostarczanie informacji w postaci serwisów budowanych dla monitorowania zagrożeń (pożary, powodzie, susze, osuwiska) oraz dla opracowania zmian związanych z użytkowaniem powierzchni, prognozą plonów czy niedoborem wody.

Polska Agencja Kosmiczna realizuje projekty zmierzające do coraz szerszego i efektywniejszego wykorzystania danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi.

– W tym roku chcemy uruchomić projekty pilotażowe umożliwiające administracji publicznej korzystanie z danych z programu Copernicus – powiedział Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Sfinansujemy wykonanie 5 serwisów pozwalających administracji na wykorzystanie w codziennej pracy zdjęć satelitarnych i tworzonych na ich podstawie analiz czy raportów w różnych obszarach funkcjonowania państwa.

Źródło: POLSA

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser