GIS w zarządzaniu kryzysowym i ratownictwie - relacja z seminarium

cpi kryzysowa frontJedna z sal konferencyjnych mieszczących się w byłym gmachu KC PZPR przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie gościła w czwartek (13 września) uczestników XVII edycji seminarium z cyklu Zarządzanie Kryzysowe i Ratownictwo. W tym roku tematem seminarium był "Przegląd zastosowań GIS w zarządzaniu kryzysowym i w ratownictwie".

Na konferencję przybyły 53 osoby, choć do końca zostało tylko 12. Wśród uczestników obecni byli naukowcy, studenci i ci, którzy w zarządzaniu kryzysowym pracują na co dzień. Całemu spotkaniu przewodniczył prof. dr hab. Artur Magnuszewski. Wygłosił on również pierwszą prelekcję, w której wprowadził uczestników w tematykę zagrożeń naturalnych i ich ocenę za pomocą technik GIS. Zaprezentował również model CCHE2D służący do badań przepływu wód i transportowanych osadów. Prof. Magnuszewski dowiódł również, że zasięg powodzi która dotknęła Warszawę w 1635 roku był o 2/3 mniejszy niż podają to źródła historyczne oraz przedstawił dane dotyczące Zbiornika Włocławskiego. W wyniku symulacji uczestnicy spotkania mogli zobaczyć jak wyglądałaby jego powierzchnia po likwidacji stopnia wodnego.

cpi kryzysowa 4Kolejna prezentacja wygłoszona została przez Wojciecha Jeszkę (na zdjęciu po prawej) z Urzędu Miasta w Bytomiu - miasta, które uważane jest za śląską stolicę GIS-u. I chyba słusznie, gdyż każda kolejna konferencja z udziałem przedstawicieli Bytomia wnosi coś nowego. Tak było i tym razem - Pan Jeszka przedstawił modułowy Portal Zarządzania Kryzysowego jaki w tym mieście funkcjonuje oraz system monitoringu stanu bezpieczeństwa miasta w oparciu o sieć WIMAX. Bytom wciąż zmaga się z zagrożeniami jakie stwarzają tereny eksploatacji górniczej, a System jest w tym wypadku bardzo pomocny, o czym też można się było przekonać.

Firmą patronującą konferencji było Oracle. Piotr Juszkiewicz i Tomasz Kazimierski, którzy ją reprezentowali zapoznali uczestników seminarium z Systemem Wspomagania Dowodzenia Policji. Przeanalizowali również strukturę systemów wspomagania dowodzenia w Państwowej Straży Pożarnej i Ratownictwie Medycznym oraz przedstawili korzyści płynące z integracji tych systemów z SWD Policji. W chwili obecnej bowiem każda ze służb ma własny system dowodzenia, a systemy te, rozwijane według różnych założeń, nie współpracują w sposób efektywny.

cpi kryzysowa uczestnicy

Zarówno w wypadku prezentacji Wojciecha Jeszki z Bytomia jak i przedstawicieli Oracle stwierdzono, że jedną z przeszkód we wdrożeniu systemów GIS do służb ratowniczych jest mentalność funkcjonariuszy i przywiązanie do tradycyjnych metod zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Pewnym problemem jest również brak odgórnego zamierzenia budowy systemów dowodzenia. Każda jednostka ratownicza może taki system stworzyć, ale pozostaje to tylko i wyłącznie w jej gestii.

dr inż. Waldemar Izdebski i prof. dr hab. Artur Magnuszewski

Kolejnym prelegentem był dr inż. Waldemar Izdebski, który na przykładzie powiatu poznańskiego pokazał słuchaczom, że możliwe jest stworzenie portalu mapowego, który będzie korzystał z serwisów WMS różnych jednostek administracyjnych (w tym wypadku powiatu poznańskiego i gmin w jego skład wchodzących). Zaraz po nim prof. nzw. dr hab. Zdzisław Kurczyński zapoznał uczestników konferencji z możliwościami, jakie lotniczy skaning laserowy wnosi do projektu ISOK (Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami).

cpi kryzysowa 2Ostatnia cześć konferencji poświęcona została na dwa wykłady typu case study. Pierwszy z nich wygłosił główny informatyk Państwowej Straży Pożarnej Arkadiusz Kaniak (na zdjęciu po prawej) z Komendy Miejskiej PSP w Zielonej Górze. Przedstawił on system do analiz i zarządzania zdarzeniem jaki funkcjonuje w stolicy polskiego żużlu. W wystąpieniu tym można było zauważyć z jak wielu danych korzystają strażacy w swoich akcjach - począwszy od danych dotyczących budowy poszczególnych modeli samochodów, poprzez mapy leśne do zdjęć satelitarnych. Wymieniając wszystkie źródła informacji Pan Kaniak podkreślał, że strażacy nie są w stanie znać się na interpretacji każdego rodzaju obrazu, przez co bardzo ważna jest rola odpowiednich jednostek ze Strażą współpracujących (leśnicy, specjaliści od teledetekcji i GIS).

cpi kryzysowa 5Spotkanie na Nowym Świecie zakończyła prezentacja Jacka Ślopka (na zdjęciu po prawej) z Wrocławskiej Grupy Użytkowników GRASS. Przedstawił on system GRASS, a następnie jego wykorzystanie w wytyczaniu kanałów przewietrzania miasta Wrocławia.

Jak powiedział na zakończenie konferencji prof. Magnuszewski, była ona udana, a świadczą o tym chociażby wizytówki i kontakty wymienione przez uczestników spotkania.

Szymon Rabiej

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser