O modelowaniu informacji w górnictwie i geologii na IV Sesji Geomatyki Górniczej

Artur Dyczko - IGSMiE PAN ? otwiera sesję GG. Siedzi od lewej Artur Krawczyk ? AGH (prowadzący I części sesji Geomatyki Górniczej),   Dariusz Grzegorek - KGHM Polska Miedź SA Oddz. COPI (prowadzący II części sesji Geomatyki Górniczej - miejsce standaryzacji w działaniach KGHM PM SA ),W ramach XXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej 20 lutego 2013 r., przy współpracy z Komisją Geomatyki Górniczej Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, odbyła się czwarta z kolei Sesja Geomatyki Górniczej. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania, podczas którego wygłoszono 22 referaty, było modelowanie informacji w górnictwie i geologii.

Na otwarcie obrad Artur Krawczyk przedstawił referat na temat różnic pomiędzy modelem obiektowym (obiektowa: analiza, projektowanie i programowanie) stosowanym przy wdrożeniach systemów GIS a modelem relacyjnym stosowanym do przechowywania danych przestrzennych w tych systemach. Zwrócił też uwagę na nadmierną eksploatację pojęcia "obiektowość" w marketingu i reklamach, które w zasadzie stosowane jest do zwiększenia sprzedaży relacyjnych baz danych.

Niewątpliwe najbardziej spektakularną częścią sesji były referaty dotyczące zastosowania naziemnego skaningu laserowego (TLS) do skanowania wyrobisk podziemnych zakładów górniczych. Paulina Lewińska przedstawiła wynik modelowania i animacji chmury punktów ze skaningu laserowego kopalni ćwiczebnej "Sztygarka" wykonanej przez studentów Koła Naukowego KNGK Geoinformatyka (wcześniej Koła Grafiki Komputerowej i Geomatyki). Następnie Bartosz Ajszpur przedstawił osiągnięcia firmy 3Deling w skanowaniu laserowym trasy wycieczkowej kopalni Wieliczka. Skanowanie laserowe zostało również zastosowane w czynnych kopalniach podziemnych. Grzegorz Patykowski przedstawił 3 kierunki wykorzystania technologii skanowania laserowego w zakładzie górniczym: skaning maszyn i obiektów w celu realizacji projektu ich przebudowy, który wydatnie skraca czas realizacji projektu, skanowanie nietypowych zjawisk geologicznych (zjawisko np. karsowe w kopalni podziemnej) ułatwia skartowanie tego typu form oraz skanowanie wyrobisk podziemnych w celu ich inwentaryzacji i wykonania pomiarów deformacji. Również Sławomir Kubiak przedstawił zastosowanie skanningu laserowego w kopalni "Bogdanka", gdzie skaning laserowy został użyty do pomiarów deformacji obudowy wyrobisk na podszybiu.

Podczas spotkania nie zabrakło również referatów prezentujących najnowsze wdrożenia oprogramowania w zakładach górniczych. Grzegorz Żychoń zaprezentował możliwości aplikacji MapMineGeo wdrażanej do obsługi map górniczych w KHW S.A. Rafał Walecki przedstawił wdrożenie oprogramowania MineScape firmy Mincom w zakładach górniczych w Kolskaja GMK w północnej Rosji, a w dwóch referatach: Krzysztofa Stawarczyka i Jerzego Nowickiego został omówiony aktualny stan wdrożenia systemu map cyfrowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A.

Nowością tej edycji była sesja pod patronatem KGHM o podtytule "Miejsce standaryzacji w działaniach KGHM PM S.A.", na której 4 pracowników KGHM wygłosiło swoje referaty.

Pawła Kosydora przedstawił zagadnienie przetwarzania informacji przestrzennej w KGHM S.A. w którym dokonał przeglądu zrealizowanych już projektów oraz przedstawił kierunki procesów standaryzacyjnych w KGHM planowanych do realizacji w ciągu najbliższych kilku lat. Wojciech Kaczmarek przedstawił szczegółową historię komputerowej rejestracji opróbowań litologicznych oraz jej stan obecny. Leszek Sitarczyk nakreślił problem wymiany danych pomiędzy bazą danych geologicznych a Centrum Badań Jakości, które oznacza zawartości pierwiastków w próbkach geologicznych. Na zakończenie całość sesji podsumował Robert Leszczyński, który przedstawił wytyczne i kierunki rozwoju Bazy Danych Geologicznych w KGHM PM S.A.

Uczestnicy sesji zostali poinformowani o przygotowaniach do druku monografii "Geomatyka Górnicza - praktyczne zastosowania", której pomimo starań organizatorów nie udało się ukończyć przed rozpoczęciem obrad tegorocznej sesji Geomatyki Górniczej. Ten krótki opis nie wyczerpuje treści wszystkich tematów poruszanych na sesji, przybliża jednak jej charakter oraz zagadnienia na niej poruszane. Już teraz zapraszamy na Sesję Geomatyki Górniczej Szkoły Eksploatacji Podziemnej w 2014 roku, jak zwykle w ostatnim pełnym tygodniu lutego.

Na zdjęciu: Artur Dyczko - IGSMiE PAN - otwiera sesję GG. Siedzi od lewej Artur Krawczyk - AGH (prowadzący I części sesji Geomatyki Górniczej), Dariusz Grzegorek - KGHM Polska Miedź SA Oddz. COPI (prowadzący II części sesji Geomatyki Górniczej - miejsce standaryzacji w działaniach KGHM PM SA).
Na rzutniku okładka przygotowywanej do druku monografii "Geomatyka Górnicza, praktyczne zastosowania".

Źródło: dr inż. Artur Krawczyk, AGH

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser