Skanowanie laserowe głównym tematem sesji „geomatyka górnicza”

geomatyka 2014 zychnowiczJubileuszowa, V edycja sesji "geomatyka górnicza" na XXIII Szkole Eksploatacji Podziemnej była pierwszą taką okazją w Polsce do spotkanie się osób związanych zawodowo z szeroko pojętą geomatyką górniczą oraz zapoznania się z tematyką skanowania laserowego.

Podczas spotkania wygłoszono 11 referatów i prezentacji autorstwa osób związanych z górnictwem (w tym pracowników działów mierniczych kopalń „Lubin”, „Polkowice-Sieroszowice” oraz „Ziemowit”), w ktorych poruszano zagadnienia takie jak inwentaryzacja wyrobisk, skanowanie szybów czy wykorzystanie chmur punktów do potrzeb projektowania przebudowy obudowy wyrobisk.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia poświęcone rozwiązaniom do inwentaryzacji szybów górniczych zaprezentowane przez przedstawicieli niemieckiej firmy DMT, Głównego Instytutu Górnictwa oraz konsorcjum firm Laser 3D i Skala 3D. Trzy różne spojrzenia na ten istotny aspekt działalności zakładu górniczego z pewnością przekonały słuchaczy, że skanowanie laserowe już niedługo stanie się nieodłączonym wsparciem mierniczego podczas inwentaryzacji szybów.

Dzięki uprzejmości przedstawicieli firm Zoller + Fröhlich, Maptek oraz Riegl uczestnicy konferencji mieli możliwość na własne oczy przekonać się w jaki sposób pracują skanery laserowe tych producentów. Ponadto Graeme Cowie z firmy Maptek, której rozwiązania są szeroko stosowane w kopalniach odkrywkowych oraz podziemnych w Australii i USA zaprezentował kompleksowe rozwiązanie składające się ze skanera laserowego oraz pakietu oprogramowania I-Site, które oprócz tradycyjnych, "geodezyjnych" funkcjonalności, takich jak łączenie skanów z poszczególnych stanowisk czy tworzenie modeli siatkowych pozwala również na przeprowadzanie analiz geologicznych i geotechnicznych bezpośrednio na chmurze punktów.

Skanery Z+F 5006EX (jedyny model skanera laserowego na świecie z certyfikatem EX, pozwalającym na używanie go m.in. na platformach wiertniczych, w zakładach chemicznych i kopalniach metanowych) oraz Maptek I-Site 8200

Należy odnotować rosnącą z roku na rok liczbę przedstawicieli dostawców sprzętu i oprogramowania, w większości zagranicznych – na tegorocznej edycji Szkoły swoje referaty wygłosiły osoby z wspomnianych już wcześniej firm Zoller + Fröhlich, DMT, Maptek oraz Riegl. Ponadto w sesji wzięli udział dwaj pracownicy firmy Bentley Systems.

Tradycyjnie oprócz referatów poświęconych skanowaniu laserowemu prelegenci zaprezentowali swoje doświadczenia związane z "tradycyjną" geomatyką. O tym, że język GML zatacza coraz szersze kręgi, nie tylko w geodezji przekonywał Maciej Rossa z Politechniki Warszawskiej prezentując możliwości jego wykorzystania w geologii i hydrologii. Grzegorz Żychoń (na zdjęciu w nagłówku) przedstawił podstępy we wdrażaniu mapy obiektowej w Katowickim Holdingu Węglowym, natomiast Tomasz Parzniewski z kopalni "Bogdanka" zreferował dotychczasowe doświadczenia w wykorzystaniu funkcjonującej w tej kopalni od ponad roku mapy obiektowej jako podstawy do inwentaryzacji majątku dołowego.

Partnerem sesji geomatyki górniczej podczas tegorocznej sesji "geomatyka górnicza" była firma Bentley Systems, dostawca oprogramowania dla wszystkich branż inżynierskich. Pracownicy tej firmy wsparli konferencję również merytorycznie: Faraz Ravi, twórca oprogramowania Pointools zaprezentował jego możliwości w zakresie obróbki chmur punktów, natomiast Gary Logan przedstawił wykorzystanie oprogramowania gINT w pracy geologów i geotechników.

Organizatorzy Szkoły Eksploatacji Podziemnej – Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie już teraz zapraszają na przyszłoroczną edycję konferencji, tradycyjnie w ostatni pełny tydzień lutego. Zapewniają oni, że przyszłoroczna edycja jeszcze bardziej poświęcona będzie szeroko pojętym pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych przestrzennych w górnictwie.

Galeria zdjęć z konferencji:

http://szkolaeksploatacji.pl/strona/galeria-szkola-2014/

http://szkolaeksploatacji.pl/galeria/sroda-26-02-2014-sesja-geomatyka-gornicza/

 

Organizatorzy

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser