Relacja z 15 Międzynarodowej Konferencji Globemy: Innowacyjne Rozwiązania Geoprzestrzenne

Sesja plenarnaW dniach 5 - 7 czerwca odbyła się w Łodzi konferencja Globemy zatytułowana "Innowacyjne rozwiązania geoprzestrzenne". Firma obchodzi w tym roku swoje 15 urodziny, a na jubileuszową konferencję do hotelu Ambasador przyjechało ponad 200 osób, w tym obcokrajowcy.

 Pierwszy dzień spotkania poświęcony był sesjom warsztatowym. Globema od 2012 roku jest partnerem Google i w związku z tym pierwszy dzień był "googlowy". Prezentowano produkty firmy rodem z Santa Clara oraz wskazywano na możliwość ich zastosowania w działalności przedsiębiorczej. Gościem konferencji był Matt Toon z brytyjskiego oddziału Google, od dwudziestu lat zajmujący się w swojej firmie mapami. Przedstawiał rozwiązania oparte na chmurze, a za główne zalety współpracy z Google uważa szybkość dostępu, łatwość obsługi, zaangażowanie konsumenta i pewność hostingu w Google (nota bene firma jest trzeciem na świecie producentem serwerów, jednak wszystkie przeznaczane są na jej potrzeby). Równolegle do sesji Google odbyły się warsztaty oprogramowania FME do transformacji, wymiany, konwersji, udostępniania, translacji, dystrybucji i zarządzania danymi systemów CAD, GIS i bazodanowych.

Marek Gondzio - prezes GlobemyPo przerwie obiadowej rozpoczęła się sesja plenarna, którą po oficjalny otwarciu konferencji przez prezesa Globemy Marka Gondzio (na zdjęciu po prawej) rozpoczął Sanjay Patel - dyrektor generalny Google w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Przedstawił on strategię M4B, czyli ofertę Google dla biznesu. Ostatnie prezentacje tego dnia poświęcone były przedstawieniu oferty Globemy wraz z przykładami wdrożeń. Najwięcej emocji i dyskusji rozgorzało jednak po wystąpieniu Daniela Bialika i Michała Rawskiego z firmy Finder, produkującej oprogramowanie do monitorowania pojazdów, a współpracującej z Globemą.

Dzień drugi konferencji upłynął pod znakiem sesji tematycznych, które do przerwy obiadowej odbywały się równocześnie w trzech kategoriach: komunikacja i CaTV, Elektroenergetyka oraz Systemy Płynowe. Poza czystym przekazem informacji, spotkania w ramach sesji tematycznych stały się doskonałym czasem do wymiany doświadczeń i dyskusji nad przyjmowanymi rozwiązaniami w poszczególnych firmach działających w obszarze jednego sektora. I tak w sferze energetyki mocno dyskutowano nad planami wprowadzenia zautomatyzowanych, zdalnych liczników pomiaru parametrów prądu AMI. Główne wątpliwości, jakie budzi projekt rozporządzenia w tej sprawie to ogromne ilości danych pochodzących z liczników, możliwość zagrożeń zewnętrznych związanych z zastosowaniem technologii bezprzewodowych oraz faktyczne intencje wprowadzenia takiego rozwiązania.

Sesja poświęcona systemom płynowym stała się natomiast areną dyskusji nad rozwiązaniami przyjmowanymi w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej z Bydgoszczy, Lublina i Krakowa. Przedstawiano zastosowanie oprogramowania Globemy w zarządzaniu siecią przesyłową.

Popołudniowe sesje plenarne nieco rozciągnęły się w czasie, co w pewnej mierze spowodowane było awarią zasilania w hotelu wywołaną przerwaniem przewodu na sąsiedniej budowie. Organizatorzy żartowali, że gdyby wykonawca robót był zaopatrzony w rozwiązania Globemy, do sytuacji takiej na pewno by nie doszło. Po przywróceniu zasilania Krzysztof Jabłoński przedstawił korzyści z wdrożenia w EmiTelu flagowego systemu Globemy do zarządzania - FFA (Field Force Automation). Po nim Marek Maniecki z Globemy przekonywał, że nie należy bać się rozwiązań SmartGridowych (inteligentnych sieci elektroenergetycznych) tym bardziej, że raczej nie uchronimy się przed ich rozwojem. Natomiast po przerwie Agata Wacławik - Wejman, dyrektor polityki publicznej Google w Europie Środkowo - Wschodniej, przedstawiała skutki zastosowania systemów GIS w skali świata. Generują one przychody na poziomie do 270 mld dolarów rocznie, a w samych USA zatrudnienie dzięki nim znajduje 500 tysięcy osób.

Wystawa - prezentacja oprogramowaniaOstatnią prezentację drugiego dnia konferencji przedstawił Marek Gondzio - prezes Globemy. Wspominał on założenia dotyczące działalności firmy przyjęte na 10 konferencji oraz rok po roku przedstawił ich realizację. Wśród sukcesów wymienił status firmy jako Centrum Badawczo - Rozwojowego oraz prowadzone projekty finansowane przez Unię Europejską. Przez ostatnie pięć lat Globema znalazła nabywców oprogramowania w Australii, Nowej Zelandii, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Uzyskała również diament Forbesa za szybki rozwój. Marek Gondzio za wyjątkowo znaczące uznał również udane wdrożenia oprogramowania w Tauronie oraz EmiTelu oraz podpisanie partnerstwa z Google. Prezez Globemy podkreślał, że pozycja firmy to nie wynik nie tylko jej działań, ale także zaangażowania partnerów i klientów. Za duży walor swojej firmy uznał fakt, że skupia się ona na tworzeniu dedykowanego oprogramowania, a nie na customizacji istniejącego. Strategia na przyszłość Globemy to stworzenie czegoś, co się sprawdzi i będzie użyteczne oraz odnalezienie własnego miejsca w chmurze.

Wieczór drugiego dnia zakończył się koncertem muzyki filmowej w Pałacu Poznańskich oraz kolacją, podczas której wśród uczestników konferencji rozlosowano bilety na koncert Erica Claptona, który 7 czerwca zagrał w łódzkiej Arenie.

Ostatni, trzeci dzień konferencji to między innymi wizyta referencyjna w Dalkia Łódź oraz nauka zarządzania wirtualną elektrownią poprzez zabawę w formie gry strategicznej. Na warsztatach produktowych prezentowano oprogramowanie Smallworld, a w sesjach tematycznych wciąż rozmawiano o systemach FFA oraz WFM.

Konferencja zakończyła się wręczeniem certyfikatów uczestnictwa.

Szymon Rabiej

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser