Podsumowanie konferencji GIS w inżynierii środowiska

Marta Ociepa - I miejsce za referat “Kompleksowa analiza przyrostów objętości składowiska OUOW Żelazny Most” (foto. Michał Starzec)Pod koniec maja na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się konferencja "GIS w inżynierii środowiska", na której studenckie sesje referatowe zostały objęte konkursem na najlepsze referaty przygotowane przez uczestników.

W marcu 2015 roku w ramach koła naukowego KNGK Geoinformatyka studenci kierunku Inżynieria Środowiska założyli nową Sekcję Środowiskową. Działanie to stanowi przejaw zainteresowania zastosowaniem geoinformatyki do badań w inżynierii środowiska. Rozpoczęcie swojej działalności zaczęli nietypowo - od zorganizowania konferencji pod tytułem “GIS w Inżynierii Środowiska”, na którą zaprosili studentów z innych krakowskich uczelni.

W ramach Konferencji studenci zaplanowali dwie sesje referatowe. W drugiej sesji referatowej włączono półgodzinną prezentację Firmy ESRI, którą poprowadził Maksymialian Ufa. Dodatkowym atutem konferencji były warsztaty pokonferencyne z programowania ArcGIS Online w JavaScript.

Studenckie sesje referatowe zostały objęte konkursem na najlepsze referaty przygotowane przez uczestników. Ze względu na udział studentów z innych uczelni do składu Jury zostali zaproszeni naukowcy zarówno z Politechniki Krakowskiej jak i z Uniwersytetu Rolniczego. Ostatecznie w składzie Jury zasiadły 4 osoby: przewodniczący Jury, dr hab. inż. prof. PK Wiesław Gądek (PK), dr hab.inż. Piotr Wężyk (UR) mgr Maksymilian Ufa (ESRI), mgr Jolanta Skrzypek (AGH), którym chcielibyśmy serdecznie podziękować za podjęcie wyzwania i przybycie na konferencję w roli jurorów.

Konferencję poprowadził Daniel Dziech, a otworzył dr inż. Artur Krawczyk, który przedstawił wprowadzenie w zagadnienia GIS przydatne w inżynierii środowiska. W sesjach referatowych studenci zaprezentowali 10 referatów. Dominującą tematyką były problemy wodno-ściekowe i glebowe z dołączeniem takich tematów jak nasłonecznienie, składowiska, trasy rowerowe, czy open street map. W konkursie referatów Jury nie miało łatwego zadania, i po dłuższych obradach wskazało trzy najlepsze prace:

  • I miejsce zajęła studentka studiująca II kierunek na I roku studiów magisterskich GiK specjalności Geodezja Inżynieryjno - Przemysłowej, mgr inż. Marta Ociepa, która wygłosiła referat “Kompleksowa analiza przyrostów objętości składowiska OUOW Żelazny Most”.
  • II miejsce zajął student II roku studiów magisterskich, kierunku IŚ na specjalności Systemy Informacji o Środowisku inż. Mateusz Malinowski “Oprogramowanie przestrzennej bazy danych Spatialite do zarządzania produktami, zasobami i odpadami na terenie zakładu przemysłowego”.
  • III miejsce zajęła studentka III roku IŚ, Dominika Brzeżycka za wygłoszenie referatu “Wykorzystanie narzędzi ArcGIS i ArcGIS Hydro w realizacji projektu "Mała retencja"”

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę ESRI Polska (zestaw piśmienny, dyski pendrive oraz inne drobne upominki).

Organizatorzy dziękują dziekanowi Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prof. Stanisławowi Gruszczyńskiemu za sfinansowanie konferencji oraz okazane wsparcie przy organizacji.

Organizatorzy również dziękują za bardzo solidne wsparcie ze strony firmy ESRI Polska, która wspierała nas w organizacji konferencji, czynnie w niej uczestniczyła zarówno poprzez udział w sesji referatowej jak i przeprowadzenie warsztatów oraz ufundowanie nagród dla najlepszych studentów. Za współpracę przy organizacji konferencji podziękowania składamy również następującym jednostkom: Fundacji Myśli Ekologicznej oraz portalowi Geoforum.

dr inż. Artur Krawczyk, AGH

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser