Warsztaty ArtGIS w Kazimierzu nad Wisłą, czyli połączenie sztuki i GIS-u

W ostatni weekend września, w Kazimierzu nad Wisłą odbędą się warsztaty ArtGIS, których celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy użytkownikami systemów informacji przestrzennej a twórcami kultury, w szczególności ze środowiska artystów plastyków i artystów fotografików. Efektem współpracy ma być trójwymiarowa wizualizacja najpiękniejszych zakątków Kazimierza Dolnego.

W II Ogólnopolskiej Szkole GIS „ArtGIS” wezmą udział studenci z siedmiu uczelni wyższych z całego kraju we współpracy z ekspertami z firmy Esri Polska.

- Projekt ArtGIS to wyjątkowa próba połączenia fotografii, obrazów i informacji geograficznych w trójwymiarowe modele wybranego miasta. Pragniemy wspólnie podjąć wyzwanie integracji doświadczeń pracowników nauki, planistów przestrzennych oraz artystów malarzy i fotografików w celu wypracowania nowych metod oceny, zapisu i promocji piękna krajobrazu – mówi dr Szymon Chmielewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Pomysłodawca projektu „ArtGIS”.

W ramach ArtGIS zaplanowano pięć grup roboczych: GIS&LiDAR (analizy przestrzenne i skaning laserowy), CityEngine (tworzenie modeli 3D w aplikacji mapowej), fotograficzną, plastyczną, socjologiczną. Każda z grup przez pierwsze dwa dni warsztatów, za pomocą właściwych jej środków wyrazu będzie pracowała nad uchwyceniem piękna wybranych krajobrazów Kazimierza Dolnego i jego okolic. Trzeciego dnia, wspólnie ze specjalistami z zakresu GIS, zostanie podjęta próba integracji prac poszczególnych zespołów we wspólną scenę 3D przygotowaną w środowisku CityEngine od firmy Esri.

Miejsce ArtGIS nie jest przypadkowe. Kazimierz Dolny na Wisłą od dawna przyciąga niepowtarzalną atmosferą oraz pięknem naturalnych i kulturowych krajobrazów. Malowniczo położony w dolinie Wisły, stanowi idealne miejsce do studiów krajobrazowych.

- Dużym wyzwaniem, stojącym przed specjalistami z zakresu architektury krajobrazu, ekologii krajobrazu i planowania przestrzennego jest próba oceny jakości krajobrazu. Również przedstawiciele świata sztuki, będą poszukiwać sposobu na pokazanie i uchwycenie piękna tego terenu przy pomocy palety barw, obrazu lub fotografii. Połączenie tych dziedzin z najnowocześniejszymi technologiami z obszaru systemów informacji geograficznej pozwoli na stworzenie jedynego w swoim rodzaju projektu z pogranicza sztuki i geografii. – dodaje Marta Samulowska, Menedżer Działu Edukacji w obszarze GIS w Esri Polska.

Organizatorem akcji jest Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Architektury i Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firma Esri Polska. Projekt otrzymał wsparcie Zarządu Województwa Lubelskiego i firmy MGGP Aero, która wykona ortofotomapę Kazimierza Dolnego.

Warsztaty odbędą się w dniach 24-26 września. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.esri.pl/artgis

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser